Bengaluru, Karnataka
GST No. 29AAQFB4109D1ZJ
Call 07942551631 83% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Board Thickness | 12.5 mm |
| Thickness | 12.5mm 1830x1220 mm |
| Board Size | 1200x2400 mm |
| Edge Type | Square Edge |
| Usage/Application | False Ceiling |
| Manufacturing Standards | Gyproc |
| Length | 6 ft |
| Shape | Marathahalli |
| Color | White |
| Gyproc and usg boral and address product | 18 kg |
We are leading wholesale Trader of Gyproc Gypsum Board in Bengaluru City.
View Complete details
| Tile Size Compatibility | 600x600 mm (2x2 ft) |
| Thickness | 6 mm |
| Features | Tamper Proof |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Technique | Forged |
| Material | Aluminum |
| Country of Origin | Made in India |
Leveraging the skills of our qualified team of professionals, we are engaged in providing Ceiling Grid System.
Price Range: Rs
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Piece
| Tile Size | 600 x 600 mm |
| Material | Metal Ceiling |
| Surface Type | Plain |
| Color | White |
| Shape | Square |
| Technique | Cold Rolled |
Our Metal Ceiling Tiles offer a sleek, durable solution with excellent fire and moisture resistance. Ideal for commercial and industrial spaces, they are easy to install, low-maintenance, and customizable in design.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 sq ft
| Tile Thickness | 12 mm |
| Material | Asbestos Cement |
| Tile Size | 600×600 mm |
| Thickness | 6.5 mm |
| Surface Treatment | Coated |
| Usage/Application | Hospital |
| Brand | Armstrong |
| Color | White |
View Complete details