Bengaluru, Karnataka
GST No. 29AAQFB4109D1ZJ
Call 07942551631 83% Response Rate
Send Enquiry
| Board Thickness | 12.5 mm |
| Board Size | 1200x2400 mm |
| Edge Type | Square Edge |
| Usage/Application | False Ceiling |
| Manufacturing Standards | Gyproc |
| Thickness | 3/8 inch |
| Brand | Gyproc |
| Size | 6 x 4 Feet |
| Material | Gyproc |
View Complete details
| Panel Type | as per demand of customer |
| Thickness | 7mm |
| Type | Concealed Grid |
| Material | pvc |
| Brand | china products |
| Color | White |
View Complete details
| Board Type | Plain |
| Thickness | 12.5 mm |
| Surface Treatment | Coated |
| Features | Water Proof |
| Technique | Cold Rolled |
| Location | Bengaluru |
View Complete details
| Board Type | Plain |
| Thickness | 12.5 mm |
| Dimension | According to customer requirements |
| Usage/Application | False Ceilings |
| Type Of False Ceiling | Plaster of Paris Ceiling |
| Color | White |
| Location | Bengaluru |
According to the customer’s requirements, we are involved in rendering Modular False Ceiling.
Price Range: Rs 55-90
View Complete details
| Tile Thickness | 12 mm |
| Material | Aluminum |
| Tile Size | 600×600 mm |
| Acoustic NRC | As per demand by customer |
| Thickness | 0.5mm |
| Dimensions | 595*595 |
| Surface Treatment | Coated |
| Brand | Armstrong |
| Color | White |
We are leading wholesale Trader of Armstrong Fiber False Ceiling in Bengaluru City.
View Complete details
| Ceiling Material | Gypsum Board |
| Tile Size | 600 x 600 mm |
| Surface Finish | Plain |
| Features | Water Proof |
Keeping in mind the various requirements of the customers, we are involved in providing Decorative False Ceiling.
Price Range: Rs 55-90
View Complete details
| Ceiling Type | Gypsum Ceiling |
| Design Style | Plain |
| Thickness | 8 mm |
| Expertise Area | Beamed Ceilings |
| Features | Water Proof |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Brand | Armstrong |
Our company has created a niche in the field of providing Designer False Ceiling.
Price Range: Rs
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 sq ft
| Board Type | Plain |
| Thickness | 12 mm |
| Material | Asbestos Cement |
| Usage/Application | False Ceiling |
| Brand | Armstrong |
| Color | White |
Our Gypsum False Ceiling offers a smooth, elegant finish with excellent fire resistance and sound insulation. Ideal for homes and offices, it’s easy to install, customizable, and enhances interior aesthetics.
4oView Complete details
| Size | 8 feet |
| Color | white |
| Surface Treatment | Coated, Color Coated |
| Technique | Hot Rolled, Forged, Cold Rolled |
| Brand | srigypsum |
| Type of Cornices | gypsum |
| Material | Asbestos Cement |
We are leading wholesale Trader of Cornice Mouldings in Bengaluru City.
View Complete details